Spánek

23.10.2023

Spánek

Spánek 

Spánek je útlumově-relaxační fáze celého organismu,  při níž dochází ke změně činnosti mozku, doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty, dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva,  po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje. Je to stav snížené mentální a motorické aktivity. Během spánku se lidem zdají sny a to, jak se zjistilo cíleným buzením při výzkumu, i tehdy, když si po probuzení žádný sen nevybavují.

V průběhu spánku se vyskytují časové úseky, kdy mozek, navzdory převážně útlumovému charakteru spánku, intenzivně pracuje. Spánek nám zabere přibližně třetinu života. Rušení nebo neumožnění spánku vede k potřebě spánku mimo obvyklou dobu a k psychickým potížím, od mírných až po velmi závažné. 

Délka spánku u člověka je individuální. Obecně se pro dospělé osoby uvádí 7–8 hodin, delší spánek může mít negativní dopady. Někteří lidé mají nicméně potřebu spánku odlišnou (kolísá od 4 až po 12 hodin spánku za den)

Lidé žijící tradičně a s minimálním vlivem civilizace spí průměrně 6,5 hodiny.

Pak ale mohou vnější vlivy a jejich působení na člověka způsobit to, že se ráno probudíte bez výkonnosti, unavení, malátní a stále hledáte příčinu svého špatného spánku. 

Někdy za všechny ty bezesné noci může stres, a je třeba s ním bojovat účinně. 

Také jednou z možností je nedostatek spánkového hormonu a tím je Melatonin

Někdy ale ani jedna z těchto možností není tím, co by mohlo narušit náš spánek.

Existují totiž geopatogenní zony. 

Stalo se vám někdy např. na vycházce v lese, že jdete a najednou cítíte tlak a je vám prostě na tom místě divně?

Může se zatočit i hlava a vy se z tohoto místa snažíte co nejrychleji odejít? Právě tam ucítíte tu sílu geopatogenních zon. A taková místa jsou všude, prochází našimi domovy a vy cítíte jejich obrovskou sílu. Jsme lidé z masa a kostí a tak, jako někteří pociťují sílu úplňku, ostatní třeba právě díky geopatogenním zonám nemají klidný spánek. Existují odrušovače těchto zon a přinášejí klidnější spánek

MjFlY